Lew spał w lesie z głową opartą na łapach. Niespodziewanie natknęła się na niego nieśmiała mała Myszka, która w strachu i pośpiechu, by uciec, przebiegła pod nosem Lwa.
Zbudzony z drzemki Lew ze złością położył swoją wielką łapę na malutkim stworzeniu, aby ją zabić.
– Oszczędź mnie! – Błagała biedna Mysz. – Proszę, pozwól mi odejść, a pewnego dnia na pewno ci się odwdzięczę.
Lew wydawał się rozbawiony myślą, że mysz mogłaby mu kiedykolwiek pomóc. Ale był hojny i w końcu wypuścił Mysz.
Kilka dni później, podczas polowania na swoją ofiarę w lesie, Lew został złapany w sieć myśliwego. Nie mogąc się uwolnić, wypełnił las swoim wściekłym rykiem.
Mysz poznała jego głos i szybko znalazła walczącego w sieci Lwa. Podbiegła do jednej z wielkich lin, które go związały, gryząc ją, aż się rozstąpiła i wkrótce Lew był wolny.
– Śmiałeś się, kiedy powiedziałam, że ci się odwdzięczę – powiedziała Mysz. – Teraz widzisz, że nawet mysz może pomóc lwu.
Przesłanie Ezopa
Życzliwość zawsze popłaca.
Scenariusze zajęć
- Scenariusz do bajki, bajek, można wykorzystać podczas zajęć szkolnych lub w edukacji domowej w całości lub w części.
- Podczas innych zajęć np. lekcji z wychowawcą warto zająć się elementami atrakcyjnymi do prac grupowych.
Ćwiczenia interpretacyjne
- Wykonaj tabelę podzieloną na dwie kolumny (lub tyle, ilu jest bohaterów bajki) i przypisz do nich postaci a następnie wpisz do odpowiednich kolumn cechy postaci lub wyrazy je określające spośród Tagów pod wpisem lub w tabelach z bajkami.
- Dodaj do kolumn po trzy własne określenia postaci i/lub ich postępowania.
- Wybierz z tabeli po dwie najważniejsze cechy i uzasadnij ich wybór w formie warunkowej, kończąc zdania z ich użyciem: “Inne cechy mógłbym/mogłabym wybaczyć drugiemu człowiekowi, ale nie… Uważam tak dlatego, ponieważ…
- Zapoznaj się z Przesłaniem Ezopa. Napisz lub zacytuj powiedzenie, przysłowie o podobnym znaczeniu.
Zmagania grupowe
Dobierzcie się grupami lub działajcie w parach.
- Policzcie zapisane w tabelach cechy postaci i zsumujcie drużynami. Porównajcie ilościowy dorobek – zwycięzcy otrzymają pierwszy punkt.
- Grupa pierwsza – losowanie – broni a druga oskarża lub chwali główną postać bajki, wygłaszając mowy nie krótsze niż 10 zdań. Prezentacje multimedialne mile widziane. Ocena wystąpień należy do całej klasy. Do zdobycia jest jeden punkt.
- Przygotujcie mapę myśli na temat zwierząt w poznanej bajce, jakie są w rzeczywistości? Macie po 15 minut na przygotowanie piosenki związanej ze zwierzętami z poznanej bajki. Ułóżcie zwrotkę i refren, aby następnie zaśpiewać ją razem do ulubionej melodii. Linie melodyjne z udziałem odtwarzaczy wskazane. Ocena należy do klasy. Do zdobycia jest jeden punkt.
Piszemy, piszemy…
- Z tekstu bajki wypisz w słupku po pięć kolejnych rzeczowników, a następnie pięć zaimków lub przymiotników.
- Określ po myślniku, jaką częścią zdania są wypisane części mowy.
- Napisz charakterystykę poznanej lub fikcyjnej (literackiej) postaci o cechach bohatera z tej bajki. Objętość pracy ma wynieść co najmniej 100 wyrazów.
Uwaga. Części mowy w zadaniu 1., a także formy pisemne zadania 3. można zmieniać i ćwiczyć w zależności od potrzeb.